Jazzman týždňa: Ron Carter

Jazzman týždňa: Ron Carter
Peter Baláž

Jeho umenie je zachytené na vyše dvoch tisíckach nahrávok. Kontrabasová legenda Ron Carter.

Ron Carter sa narodil 4.mája 1937 v americkom meste Ferndale. V desiatich rokoch sa začína učiť hrať na violončelo. Keď sa jeho rodina presťahuje do Detroidu, naráža na ťažkosti s rasovými stereotypmi klasických hudobníkov a tak mení violončelo za kontrabas. Po ukončení strednej školy sa zapisuje na Eastman School of Music v Rochestry, kde hráva s filharmonickým orchestrom. Po obdržaní bakalárskeho titulu pokračuje v štúdiu klasickej hudby na známej newyorskej Manhattan School of Music, ktorú absolvuje v roku 1961.

Na začiatku 60.rokov sa začína Ron Carter objavovať na pódiach jazzových klubov po boku klaviristu Jaki Byarda a bubeníka Chico Hamiltona. V roku 1960 sa zjavuje po prvý krát jeho meno na platniach Ernie Wilkinsa, Yusef Lateefa, Erica Dolphyho a Colemana Hawkinsa. O rok neskôr prichádza prvá nahrávka pod vlastným menom. Platňa nesie názov Where? a Carter na nej hrá na kontrabas i na violončelo.

V roku 1963 sa stáva Ron Carter členom kvinteta trubkára Milesa Davisa. Po boku slávnych kolegov ako Herbie Hancock, Wayne Shorter a Tony Williams nahráva legendárne platne Seven Steps to Heaven (1963) a E.S.P. (1965). U Milesa ostáva do roku 1968, kedy ho strieda Dave Holland. Carterov kontrabas je zachytený na štrnástich albumoch Milesa Davisa, ako aj niekoľkých Shorterových a Hancockových platniach pre vydavateľstvo Blue Note Records.

 

 

Po odchode od Davisa sa stáva Ron Carter jedným z hlavných hudobníkov značky CTI Records. Nahráva množstvo albumov pod svojim menom, ako i po boku množstva známych jazzmanov ako Joe Henderson, Hank Jones, George Benson, Tom Jobim, Chick Corea, Jim Hall, Herbie Hancock, Freddie Hubbard, Wes Montgomery, Horace Silver, McCoy Tyner a mnohých ďalších. V sedemdesiatych rokoch sa stáva členom kapely New York Jazz Quartet spolu s bubeníkom Billy Cobhamom, flautistom Hubertom Lawsom a zakladateľom kapely a klaviristom menom Roland Hanna.

V 90.rokoch zablúdi Ron Carter aj do vôd hip-hopu, čo je zachytené na albume The Low End Theory kapely A Tribe Called Quest.

V roku 1994 kontrabasista spolupracuje na kompilačnom albume Stolen Moments: Red Hot + Cool, ktorý vydáva organizácia Red Hot na podporu epidémie AIDS vo vzťahu k černošskej komunite. Nahrávka získava cenu „Album roka“ časopisu Time.  

Dlhoročná Carterova pedagogická činnosť je odmenená titulom emeritný profesor na City College of New York a čestným doktorátom na Berklee College of Music v Bostone. Od roku 2008 učí hru na kontrabas na Juilliard School v New Yorku.

Rok 2008 priniesol biografiu v podobe knihy s názvom Ron Carter: Finding the Right Notes od spisovateľa Dan Ouelletta.   

Počas svojej plodnej kariéry nazbieral Ron Carter množstvo významných ocenení v prestížnych jazzových anketách a je držiteľom dvoch cien Grammy. V roku 2012 bol zvolený do jazzovej siene slávy periodika Down Beat.

 

Zdroj: roncarter.net

Foto: Andrea Palmucci

Peter Baláž

 

 

Ďalšie články

Tomáš Maretta: Kvalitná hudba nie je zadarmo, Slováci to musia pochopiť.
Stretol som sa s Tomášom Marettom - jedným z organizátorov koncertu Rona Cartera a Richarda...
Hororová cesta Johna Patitucciho: Letisková ochranka mu zničila nástroj
Svetovo renomovaný basista John Patitucci bude chcieť na nedávnu cestu z New Yorku do Nórska...
Jazzman týždňa: Esperanza Spalding
Neskutočne spieva. Obdivuhodne ovláda kontrabas. A basgitaru. Originálne komponuje. A je...
Recenzia CD: Mike Parker a jeho americko-poľská teória
Mike Parker, skladateľ a kontrabasista z New Yorku sa po vydaní svojho debutu v roku 2011...
Letné čítanie: Príbeh legendárnych Mahavishnu Orchestra
Po ukážke z knihy o Jacovi - „najlepšom basgitaristovi na svete“, spätom napríklad s kapelou...
World Music Festival Bratislava – nové miesta, nové mená, nové zážitky
Siedmy ročník festivalu world music v Bratislave sa bude konať od 18. do 21. augusta na rôznych...
Vyhrajte pozoruhodný sólový album „Attempts“ gitaristu Szymona Miku
Mimoriadne talentovaného poľského gitaristu Szymona Miku sme už na stránkach jazz.sk predstavovali...
Jihočeský Jazzový Festival vrcholí
Hoci sa Jihočeský Jazzový Festival v Českých Budějoviciach začal už v pondelok, práve počas...