Odovzdávanie cien NEA Jazz Masters 2020 sa odohrá online. Medzi ocenenými je spevák Bobby McFerrin aj Coltranov kontrabasista Reggie Workman

Odovzdávanie cien NEA Jazz Masters 2020 sa odohrá online. Medzi ocenenými je spevák Bobby McFerrin aj Coltranov kontrabasista Reggie Workman

Americká Národná nadácia pre umenie v spolupráci s organizáciou SFJAZZ usporiada tento rok špeciálny online koncert ​​na počesť jazzových majstrov NEA 2020, ktorými sa stanú kurátorka a producentka Dorthaan Kirk, legendárny spevák Bobby McFerrin, skladateľ, pedagóg a saxofonista Roscoe Mitchell a kontrabasista Reggie Workman, známy spoluprácou s Johnom Coltranom aj Artom Blakeym. Online ceremónia sa odohrá 20. augusta 2020 a nahradí pôvodne plánovaný živý koncert v centre SFJAZZ v San Franciscu.

 

Moderátorkou tohtoročnej ceremónie bude držiteľka rovnakého ocenenia z roku 2017, speváčka Dee Dee Bridgewater. Koordinátorkou a hudobnou režisérkou bude bubeníčka a skladateľka Terri Lyne Carrington a pod jej vedením zaznejú vystúpenia uznávaných jazzových hudobníkov - vrátane ocenených McFerrina, Mitchella a Workmana - nahraté z rozličných miest po celej krajine. Ceremóniu a 2020 NEA Jazz Masters Tribute Concert je možné sledovať zadarmo a nahradí pôvodne naplánovaný živý koncert v centre SFJAZZ v San Franciscu, ktorý bol zrušený kvôli COVID-19.

 

Na koncerte dostanú slovo tohtoroční ocenení NEA Jazz Masters 2020, ako aj predsedníčka Mary Anne Carterová a Randall Kline, zakladateľ a výkonný umelecký riaditeľ organizácie SFJAZZ. Ako interpreti sa ďalej prestaví množstvo hudobníkov - Ambrose Akinmusire, Dee Dee Bridgewater, Terri Lyne Carrington, Christian McBride, Lisa Fischer, James Carter, Vincent Davis, Gerald Clayton, Morgan Guerin, Oliver Lake, Jevon McFerrin, Madison McFerrin, Taylor McFerrin, Kanoa Mendenhall, Junius Paul a Steve Turre, ako aj členovia stredoškoského hudbného telesa SFJAZZ High School All-Stars. Vzhľadom na pandémiu si organizácia vyhradzuje právo zmien v zozname účinkujúcich. 

 

Koncert, ktorý vzdá hold tohtoročným oceneným, sa bude vysielať naživo vo štvrtok 20. augusta 2020 o 5:00pm PDT, (čo znamená nasledujúci deň 21.8. o druhej ráno stredoeurópskeho času) prostredníctvom veľkého množstva webstránok - arts.govsfjazz.orgAll About Jazz, Jazz Near You, BMI, Inc., National Endowment for the Humanities, NPR Music, Smithsonian Jazz, Voice of America’s Khmer, Chinese, and Tibetan services, KQED, Jazz Times, a WBGO. Po skončení akcie bude záznam z koncertu k dispozícii na webstránke arts.gov.

 

Zdroj: sfjazz.org

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Richard Bona: Beriem si od hudby voľno
Richard Bona (nar. 1967 v Kamerune) – basgitarista, gitarista, spevák a perkusionista. Prvý hudobný...
Recenzia CD: Bobby McFerrin – Spirityouall
Hm. Takže, Bobby McFerrin sa na novom albume rozhodol vrátiť ku koreňom. Doska Spirityouall je...
Bobby McFerrin predstavuje nový album, vypočujte si ukážky
Kto by nepoznal Bobbyho McFerrina? Jedinečný americký spevák, skladateľ, dirigent a tvorca...
Trendy jazzu 21. storočia (1. časť): Návrat ku koreňom
Čo majú spoločné Bobby McFerrin, Marcus Miller a John Scofield? Okrem toho, že všetci traja...
Newyorský gitarista Mike Moreno uvádza nový program. Do svojho domu si pozýva výnimočných hostí
Newyorský gitarista a skladateľ Mike Moreno prednedávnom začal vysielať online koncerty zo svojho...
V decembri vyjde nové CD Chrisa Pottera. Líder je jeho jediným hráčom
Svetoznámy saxofonista a skladateľ Chris Potter vydáva nový album inšpirovaný aktuálnou situáciou...
Uskutoční sa online koncert: V rámci medzinárodného dňa jazzu zahrá Alan Bartuš Trio
V sobotu 5. decembra sa uskutoční zaujímavý koncert. V rámci medzinárodného dňa jazzu vystúpi v...
Cotatcha Orchestra vydává album Bigbandová elektronika. Dostupný je na viacerých platformách
V týchto dňoch vydáva bigband Cotatcha Orchestra svoj dlhoočakávaný album Bigbandová elektronika,...