Britská speváčka Annie Ross, ktorá sa preslávila účinkovaním v svetoznámom jazzovom vokálnom triu Lambert, Hendricks & Ross, zomrela v utorok 21. júla 2020 vo veku 89 rokov vo svojom domove v New York City. Príčinou smrti bola podľa jej manažéra emfyzém a ochorenie srdca.
Speváčka sa narodila ako Annabel Short v roku 1930 škótskemu páru - Johnovi a Mary Short, ktorí emigrovali do New Yorku keď mala Annie 4 roky. Tam žila so svojou tetou Ellou Logan, ktorej hudobno-divadelná kariéra mladé dievča značne ovplyvnila. Annie sa čoskoro stala detskou herečkou, jedna z jej rolí bola vo filme Presenting Lily Mars v roku 1943, kde vystúpila po boku Judy Garland.
Postupne ju kariéra zaviedla do Európy a následne naspäť do New Yorku, kde začala spievať ako sólistka a zároveň založila vokálne trio s Daveom Lambertom a Jonom Hendricksom. Annie Ross bola veľkou zástankyňou štýlu vocalese, teda spevu, kde je vokálna línia prispôsobená melódii jazzovej improvizácie. Známym príkladom tohto štýlu je spolupráca tria s bigbandom Counta Basieho na albume Sing Along With Basie v roku 1959. Trio Lambert, Hendricks & Ross spolu nahralo sedem albumov, vrátane albumu z roku 1962, The Real Ambassadors, v spolupráci s Louisom Armstrongom a Dave Brubeckom.
Napokon však napriek sľubnej kariére Ross trio opustila, pričom ako dôvod uviedla snahu zbaviť sa závislosti na heroíne. Presťahovala sa do Londýna, kde otvorila nočný klub. Tu okrem iných vystúpila aj Nina Simone, no nakoniec bol klub nútený vyhlásiť bankrot a Annie Ross sa vrátila ku herectvu. Účinkovala vo filmoch Superman III, Throw Momma from the Train a Alfie Darling. Okrem toho ďalej príležitostne spievala v divadlách a kluboch. Do New Yorku sa však už nevrátila, zrejme kvôli strachu z heroínu, ako sama povedala: “Tušila som, že keby som sa vrátila do Ameriky, mohla by som zomrieť.”
Zaujímavou skutočnosťou ohľadom jej života bola jej aféra s jazzovým bubeníkom Kennym Clarkom v roku 1949, ktorej výsledkom bol spoločný syn - o toho sa však celý život starala Clarkova rodina.
Zdroj: The Guardian
Autor: Martin Uherek
Foto: David Redfern/Redferns