Trenčiansky festival Jazz pod hradom privítal osobnosti jazzu

Trenčiansky festival Jazz pod hradom privítal osobnosti jazzu
Peter Baláž

V dňoch 25. a 26.septembra sa na Považí konal ďalší džezový sviatok. Postaral sa o to už dvadsiaty druhý ročník podujatia „Trenčiansky jazzový festival - Jazz pod hradom“, ktorý priniesol pútavý koncertný program v klube i na otvorenej scéne.

 

Súčasťou programu festivalu boli i dva koncerty, ktoré sa odohrali už 20.augusta. Vtedy v reštaurácii Bulgur zahral kvartet legendárneho slovenského trubkára  Lajka Horského, aby navodil patričnú klubovú teplotu generačne mladšiemu Martinovi Uherekovi. Ten chystá spolu s jeho spoluhráčmi Petrom Kormánom na kontrabase a trenčianskym bubeníkom Pavlom Blahom, ktorý brúsi ostrohy na konzervatóriu v Haagu, svoj prvý album „Walkin´ My Own Way“. Aj tento koncert dokázal, že sa jedná o kvalitný autorský dokument, dokazujúci správnosť „vlastnej cesty" Martina Uhereka a jeho tria.

Aj posledný septembrový víkend pokračovalo kvalitne obsadené stretnutie slovenských džezových osobností. V piatok si Dáša Libiaková zobrala so sebou štyroch mušketierov a podľa reakcie priateľov a  známych im to na pódiu – i mimo neho - náramne slušalo. S kapelou, ktorá naberá legendárny nádych s matadormi ako Vladko Vizár, Andrej Šebo, Janko Babič – to sú tí nad sedemdesiat – a Peter Jankech - ten je len málo nad päťdesiat, to aj tentoraz od pódia riadne zadulo... Ich koncert navodil skvelú, prajnú atmosféru večera. Mainstreamový príval skúsených džezových harcovníkov dopĺňala Dáša Libiaková príjemným altom a šarmantným kontaktom s publikom.

Do pulzujúcej sály, ako stvorenej pre komorné džezové podujatia, vstúpili strhujúcim výkonom Stano Palúch, Marcel Comendant a Robo Ragan, členovia Pa-Co-Ra tria. Ich štýl spracovania ľudových motívov, a pôvab, s akým ho predvádzajú, je stále vyhľadávanou pochúťkou pre milovníkov džezu. Aj im sa páčila atmosféra a priestor konania koncertu. Všetkými džezovými masťami mazaný Robert Ragan ospieval tento klub pre jeho priestorové riešenie a akustiku. Úprimne dúfam, že sa v Trenčíne táto aktivita udomácni a Bulgur klub bude fungovať k spokojnosti džezmenov na pódiu i poslucháčov v auditóriu. Pri všetkej úcte k hudobným záznamom sa mi nevdojak tlačí na jazyk potvrdenie starej pravdy, že akákoľvek dobrá nahrávka nenahradí živý koncert ... Stanove husľové kúzla, Marcelova cimbalová suverenita a Robov skalopevný kontrabas je treba skrátka zažiť.

V sobotu, napriek dažďu a nepohode znel Mierovým námestím v Trenčíne parádny džez! Špičky slovenského džezu sa zišli pod jednou strechou. Valér Miko so svojim triom vyhnal z námestia jesenný sychravý chlad a Tentet Michala Motýľa spustil koncert hodný zloženia tejto skvelej kapely – parádny. Jesenné džezobranie bolo vydarené, aj napriek tomu, že počasie nerešpektovalo vážnosť udalostí. Našťastie dobrú náladu a chuť do hrania si aktéri nenechali zobrať a tak zahriali skvelou muzikou seba na pódiu i publikum na námestí, posedávajúce už v jesennej vyteplenej výbave. Valér Miko Trio pôsobilo ako hlas Sirén a jeho kompozície v odovzdanom prevedení Valéra Mika na klavíri, Tamásza Beliczu na basgitare a Juraja Rašiho na bicích nástrojoch prenikali námestím a priľahlými uličkami. Víťazi súťaže mladých slovenských kapiel Jazz START UP 2015 zaujali stále narastajúci dav, aby odovzdali zahriatu scénu - priamo pod Trenčianskym hradom - hudobnému aktu, ktorý možno bez váhania označiť ako koncert svetovej úrovne. Tentet Michala Motýľa hrá tak, že v tejto forme by mohli bez roztrasených kolien nastúpiť na ktorékoľvek pódium svetových festivalov. Kompozície, aranžmány a interpretácia znejú majstrovsky. Tomu, aby sa tento koncert mohol rovno vysielať, bránila len fyzická vlastnosť kovov - chladné počasie vplývalo na tepelnú dilatáciu a v tej sa skrývalo občasné, nie celkom dokonalé ladenie sekcií. Majstri svojho remesla predstavili album „Sunflowers“ v tom najlepšom svetle a z prevedenia Motýľových, Jakabčicových, Nikitinových, Rothensteinových skladieb naskakovali zimomriavky.

Jazz pod hradom bol opäť úspešný. Napriek historicky najnižšiemu rozpočtu nestratil na kvalite a jeho XXII.ročník poskytol ďalší zápis o dôstojnom pokračovaní tradície kľúčového kultúrneho podujatia mesta Trenčín a dôkaz o oddanej, skúsenej a odborne bezchybnej práci jeho usporiadateľov, členov občianskeho združenia Trenčianska jazzová spoločnosť. Džez v Trenčíne má nezmazateľnú históriu a široký okruh záujmu kultúrnej verejnosti. Aj preto sme sa pustili do príprav XXIII.ročníka Trenčianskeho džezového festivalu Jazz pod hradom už dnes.

 

Foto: Rado Lehocký

Jano Babič

Galéria

Dáša Libiaková-1.jpg
Dáša Libiaková-2.jpg
MM-Tentet-1.jpg
MM-Tentet-2.jpg
pacora-1.jpg
pacora-2.jpg
pacora-3.jpg

 

 

Ďalšie články

Trenčiansky jazzový festival JAZZ POD HRADOM: 24. ročník prichádza v komornom prevedení
V dňoch 22. a 23. septembra sa uskutoční už 24. ročník festivalu JAZZ POD HRADOM. Dianie sa sťahuje...
Jazz pod hradom nakoniec priniesol do Trenčína opäť dobrú náladu
Za málo peňazí veľa muziky – síce nezodpovedá zneniu slovenského porekadla, ale takto to bolo...
Cesta po Brazílii pretavená do hudby: kapela banskobystrických bratov Clube de esquiar vydáva dvojalbum
Banskobystrická kapela Clube de esquiar vydáva svoj druhý album s názvom Viagem nunca feita („Nikdy...
Fotoreportáž: Nikola Bankov Band na festivale CITY SOUNDS
Po nútenej prestávke spôsobenej lockdownom si slovenské publikum opäť mohlo užiť kvalitný koncert....
Súťaž Jazz START UP štartuje svoj ôsmy ročník. Prihlasovanie je otvorené, víťazov čakajú atraktívne ceny
Už po ôsmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty,...
Vychádza doteraz nevydaný album Art Blakey Jazz Messengers z roku 1959. "Just Coolin'" dopĺňa obraz legendárnej kapely
Art Blakey & The Jazz Messengers patria medzi kľúčové kapely, ktoré ovplyvnili vývoj Blue Note...