Výsledky sčítania sú pre jazzmanov alarmujúce!

Výsledky sčítania sú pre jazzmanov alarmujúce!
Peter Motyčka

Do sídla Slovenského ústredného jazzového výboru (SÚJV) dnes ráno potrubnou poštou dorazili výsledky Sčítania obyvateľov, domov a bytov, ktoré počas uplynulého roka zbieral a vyhodnocoval Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚSR).

 

Výsledky, ktoré vznikli spracovaním dostupných dát, vyhodnotil ústredný jazzový výbor ako alarmujúce a na najbližšom plenárnom zasadnutí bezpodmienečne hodlá pristúpiť k poučeniu z krízového vývoja jazzovej spoločnosti. Podľa hovorcu výboru, Dezidera Synkopu, sa k jazzovej hudbe i k samotným jazzovým koreňom prihlásilo v sčítaní žalostne málo poslucháčov, čo sa v najbližších rokoch rapídne premietne do poklesu na jazzových burzách. Navyše, takmer tretina doterajších horlivých vyznávačov čistého mainstreamu, prejavuje náklonnosť k ľahšie stráviteľným žánrom, čo môže mať nezanedbateľný vplyv na umelecké dozrievanie a samotné názorové formovanie nasledujúcich generácií.

 

Skutočne neradostné vyhliadky by nás všetkých mali primäť k zamysleniu a k hľadaniu východiska. Jazzovým priaznivcom neostáva ako spojiť svoje sily proti konzumným smerom a smeríkom zo Západu. Ústredný výbor však vyzýva k obozretnosti, keďže časť jazzmanov sa ľahko môže zradikalizovať, čoho dôkazom je čoraz väčšmi expandujúca teroristická organizácia Jazzový úsvit. Synkopa dokonca nevylučuje bopové útoky na miestach, kde sa združujú jazz-popoví nadšenci. Napriek tomu však s nevôľou nesie prznenie jazzových štandardov akýmikoľvek nedoukmi. „Štandardy nie sú korzo, aby sa v nich kadekto len tak predvádzal!“, dodáva na margo problému.

 

 

Podľa vyhodnotenia citlivých dát rovnako dochádza k značnej fluktuácii v rámci nástrojovej rozmanitosti a časť jazzových hudobníkov, citujúc doktora Synkopu, „doslova zavesila svoje dlhoročné a ťažko získavané technické zručnosti na klinec“. Alarmujúci je predovšetkým úbytok jazzových multiinštrumentalistov, naopak potešujúcim aspektom sú konverzie k africkému inštrumentáru, dokonca v jednom konkrétnom prípade k jazzovému thereminu!

 

Neostáva len dúfať v návrat starých dobrých časov, pričom Synkopa neváha použiť aj radikálnejší statement: „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v jazze zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za túto hudbu zápasiť!“ Nečudo, že tomuto zrozumiteľnému a vecnému vyhláseniu sa dostalo v priestoroch podateľne Slovenského ústredného jazzového výboru jednohlasnému standing ovations v podaní statného tajomníka Jaromíra Trombóna.

 

Autor: Peter Motyčka, tlačový tajomník SÚJV

 

Galéria

Výsledky sčítania sú pre jazzmanov alarmujúce!

 

 

Ďalšie články

Jazzové vtipy :-)
K letnému dovolenkovému obdobiu patrí relax a uvoľnenie. Preto nachvíľu odbočíme od „...
6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
Etta James – Radosť, bolesť, horkosť i utrpenie 3/3
Pokračovanie druhého dielu:          Etta James sa pretransformovala na...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Letný vánok z Charlestonu
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
Vermillion a iné sumy - Kit Downes trio na ECM
Moje prvé zoznámenie s vydavateľstvom ECM bolo prostredníctvom legendárnej nahrávky Pat...
Monterey Jazz Festival odprezentoval najtalentovanejších jazzmanov mladej generácie
Už od roku 1971 sa každoročne uskutočňuje koncert big bandu, ktorý je zložený z...
Archeológia neveselých perspektív: Trilobeat - Zánikový horizont
Slovo neveselý by bolo možné nahradiť aj inými výrazmi, podčiarkujúcimi negatívnosť či inak...