Wynton Marsalis ruší koncerty vo Venezuele

Wynton Marsalis ruší koncerty vo Venezuele

V súčasnom svete sa málo kedy stáva, že by politika zabránila jazzu, no tento krát je to tak - nedávna politická "prestrelka" medzi Obamovou administratívou a Venezuelským prezidentom spôsobila, že svetoznámy trubkár Wynton Marsalis vyškrtol Caracas zo svojho turné po Južnej Amerike.

 

Svetoznámy trubkár, žijúci v New Yorku, Wynton Marsalis, mal so svojim dielom Swing Symphony vystúpiť spolu s orchestrom Simón Bolívar, dirigovanom Gustavom Dudamelom, vrámci prvého z troch koncertov, naplánovanom k Caracase, hlavnom meste Venezuely. Zároveň mal Marsalis spolu s ostatnými hudobníkmi tvoriacimi orchester Jazz at Lincoln Center viesť sériu workshopov so svetoznámou sieťou mladých kapiel El Sistema. Všetky spomínané zoskupenia sú podporované Venezuelskou vládou.

 

Minulý týždeň Venezuelský prezident Nicolás Maduro nariadil radikálne zmenšenie embasády USA vo Venezuele a zaviedol do platnosti nové vízové požiadavky pre občanov USA. Tento krok odôvodnil ako krok smerovaný na ochranu svojej krajiny, bohatej na ropu, pred snahou USA vyhnať ich súčasnú vládu.

 

Výkonný riaditeľ JAzz at Lincoln Center, Greg Scholl, sa vyjadril, že ho takto na poslednú chvíľu veľmi mrzí vyškrtnutie Caracasu zo šnúry 12 koncertov po Južnej Amerike. Fanúšikov ubezpečil, že koncerty budú preložené na nový termín, keď sa situácia ukľudní. Povedal: "Jazz je silný nástroj spájania ľudí rozličných kultúr a miest, ale je dôležité, aby bol hraný v takých podmienkach, kedy ho môžu ľudia skutočne počúvať. Či už by to bolo nachvál alebo náhodou, keby sa naše vystúpenia a naša hudba na tomto mieste dostala do styku s politikou, tieto podmienky by už neexistovali. A to by mohlo spôsobiť škody obom stranám."

 

Scholl ďalej dodal, že všetci hudobníci mali pripravené víza a ani vláda USA ani Venezuely nevytvárala tlak na orchester, aby ponechali alebo vyškrtli tieto vystúpenia.

 

Zdroj: The Guardian

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Jazzman proti modernej hudbe: Wynton Marsalis tvrdí, že Hip Hop robí v súčasnej dobe veľkú škodu
Svetoznámy jazzový trubkár Wynton Marsalis v nedávnom interview pre Washington Post nešetril...
Legendárny trubkár napísal husľový koncert: Dielo Wynton Marsalisa malo premiéru v Los Angeles
28. júla 2016 predstavila filharmónia mesta Los Angeles americkú premiéru prvého husľového koncertu...
Report: Wynton Marsalis a Jazz At Lincoln Center Orchestra alebo Hudba vo farbách
JazzFestBrno, 12. február 2016, Jazz At Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis   Tento...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...
City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom
Jedinečný koncert s  puncom svetovej premiéry. Posledné roky si ich koncerty na Slovensku...
Mikulášska nádielka hudby na Gypsy Jazz Festivale: Zvučné mená, dva skvelé žánre a mimoriadna atmosféra
Geniálnu myšlienku spojiť jazz s cigánskou hudbou dostal hudobník Milo Suchomel už pred ôsmimi...