City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom

City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom
Peter Baláž

Jedinečný koncert s  puncom svetovej premiéry. Posledné roky si ich koncerty na Slovensku žiada stále viac a viac ľudí, a že je tomu naozaj tak, svedčí aj pridaný koncert, ktorý Janoska Ensemble odohrajú so svojim hosťom a priateľom, legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom. Prídte sa presvedčiť na vlastné uši v utorok 17. decembra do  Slovenského rozhlasu v Bratislave.

 

Môžeme byť vďační, že máme na Slovensku taký klenot akým je Janoska Ensemble. Rodinné zoskupenie štyroch virtuóznych umelcov odohrá za rok viac ako sto koncertov naprieč zemeguľou a robia nášmu Slovensku viac ako dobré meno. Navyše sú čerstvými držiteľmi ceny nadácie Tatra Banky za umenie 2019 v kategórii hudba.

Traja bratia a ich švagor vystúpili na pódiu legendárnej Carnegie Hall v New Yorku, v Seoul Arts Center v kórejskom Soule či v Čajkovského koncertnej sieni v Moskve. Spolupracovali s mnohými renomovanými umelcami, a to nielen z oblasti klasickej hudby. Na ich sociálnych sieťach pravidelne natrafíte na fotky so svetovými hviezdami, s ktorými zdieľajú najprestížnejšie pódiá.

Janoska Ensemble na svojich vystúpeniach s obľubou mixujú žánre do pestrej, poslucháčsky atraktívnej, no vkusnej zmesi. Sú plné virtuozity, hudobníckeho sebavedomia, interakcie s publikom a je to show v tom najlepšom slova zmysle.

„Veľmi nás teší záujem o naše koncerty na Slovensku. Je to pre nás vždy niečo veľmi špeciálne vystupovať pred domácim publikom. Richarda Galliana sledujeme od malička. Je jeden z mála umelcov, ktorý vie hrať viacero hudobných žánrov na najvyššej úrovni. Sme veľmi radi, že premiéra tejto spolupráce bude práve v našej rodnej Bratislave. Už teraz plánujeme spoločne turné v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku a aj v Japonsku. Na koncertoch v Bratislave zaznejú skladby od Astora Piazzollu, ale aj vlastné kompozície od Richarda Galliana a aj od nás. Sme si istí, že to bude legendárny koncert, na ktorý budú všetci ešte dlho spomínať - aj my,“ hovorí František Janoška.

 

Richard Galliano sa radí na špičku rebríčka najslávnejších žijúcich akordeonistov. Charizmatický Francúz začal hrať na akordeóne a na klavíri už v štyroch rokoch pod vedením svojho otca, Luciena Galliana, a podarilo sa mu etablovať akordeón v hudobných súvislostiach, ktoré dovtedy tento nástroj ignorovali: v klasických koncertných sálach i na jazzových festivaloch. Spolupracoval s najväčšími hviezdami svetovej jazzovej scény, napr. trúbkarom Chet Bakerom, vibrafónovým virtuózom Gary Burtonom, kontrabasistom Ronom Carterom či Astorom Piazzollom, s ktorým ho okrem hudby spájalo aj dlhoročné priateľské puto. Richard Galliano má na svojom konte viac ako päťdesiat albumov. Album Blow up, ktorý vydal spolu s klarinetistom Michelom Portalom, zaznamenal obrovský komerčný úspech a predalo sa ho viac ako 100 000 kópií. V súčasnosti je jediným hráčom na akordeóne, ktorý nahráva pre prestížne vydavateľstvo Deutsche Grammophon.

 

Zoskupenie Janoska Ensemble založili traja bratia Ondrej, Roman a František Jánoškovci, rodáci z Bratislavy, spoločne so svojím švagrom Juliusom Darvasom. Vytvorili úplne nový a originálny hudobný štýl, ktorý hudobná kritika vo svete označila ako Janoska Style. Janoska Ensemble hudbu nielen hrá, ale vytvára aj nové skladby a aranžmány, pričom neoddeliteľnou súčasťou ich vystúpení je spontánnosť a improvizácia. Súbor exkluzívne nahráva pod hlavičkou prestížneho hudobného vydavateľstva Deutsche Grammophon. Za svoj debutový album Janoska Style má už na svojom konte zlatú platňu. V poradí druhý album Revolution, ktorý nahrávali v legendárnych Abbey Road Studios v Londýne, vyšiel pod hlavičkou Deutsche Grammophon 15. marca 2019.

 

V tejto sezóne sa Janoska Ensemble predstaví na koncertoch v USA, Ázii, Austrálii a v Európe. Ich vystúpenia na Slovensku sú vždy výnimočnou udalosťou.

Vzhľadom na verejnú nahrávku pre rádio Devin sa prvý koncert o 18.00 začne presne. Prosíme preto o dostatočnú časovú rezervu. Po začiatku už nebudú ľudia vpustení do koncertnej sály.

 

FESTIVAL CITY SOUNDS z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Kultminor, Bratislavský samosprávny kraj a Soza.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

 

Vstupenky: https://citysounds.sk/janoska-ensemble-richard-galliano/

FB event: https://www.facebook.com/events/431117427763550/

 

 

Foto: Andreas Bitesnich

Tlačová správa

Galéria

Janoska_EventPhoto_1920x1080-2.jpg

 

 

Ďalšie články

Tomáš Maretta: Kvalitná hudba nie je zadarmo, Slováci to musia pochopiť.
Stretol som sa s Tomášom Marettom - jedným z organizátorov koncertu Rona Cartera a Richarda...
Janoska Ensemble v Bratislave: Spojenie majstrovstva a hravosti
Kapela Janoska Ensemble je zložená z troch bratov, ktorými sú Roman, František a Ondrej...
Štyrikrát zlato: Ocenenie pre Janoska Ensemble
Virtuóznych bratov a ich švagra pozná už celý svet. Ich príbeh sa podobá na hudobné cesty...
Štúdio Slovenského rozhlasu sa zmenilo na miesto radosti a zábavy: José James priniesol do Bratislavy hudbu z černošských kostolov
Vo  veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa v poslednú júnovú sobotu uskutočnil...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna...