Výtvarné umenie ako zdroj inšpirácie pre jazz: Saxofonista Ted Nash improvizuje na známe maľby

Výtvarné umenie ako zdroj inšpirácie pre jazz: Saxofonista Ted Nash improvizuje na známe maľby

Saxofonista Ted Nash, vlastník viacerých ocenení Grammy a člen bigbandu Jazz at Lincoln Center Orchestra, nedávno vystúpil v múzeu v Santa Barbare v Kalifornii, kde spolu s miestnymi hudobníkmi improvizoval na základe prítomných malieb. Nie je to prvýkrát, čo sa Nash rozhodol hľadať inšpiráciu vo výtvarnom umení, podobný princíp už využil aj na svojom albume Portrait in Seven Shades.

 

Ted Nash si v roku 2017 odniesol zo Staples Center v Los Angeles dve sošky Grammy - za najlepší jazzový album veľkého zoskupenia so svojim albumom Presidential Suite: Eight Variations on Freedom a za najlepšiu inštrumentálnu kompozíciu "Spoken at Midnight", pričom obe získal so svojim Ted Nash Big Band.

 

Okrem vlastného orchestra je však Nash aj členom prestížneho big bandu Jazz at Lincoln Center Orchestra, s ktorým už v roku 2010 nahral album Portrait in Seven Shades. V tej dobe sa jednalo o prvý album orchestra, kde autorom hudby nebol jeho dlhoročný umelecký vedúci Wynton Marsalis. Čo je na tomto albume výnimočné, sú zdroje inšpirácie, ktoré Nash použil pri príprave hudobného materiálu - každá zo siedmych častí je vytvorená na základe konkrétneho maliara a vybranom súbore jeho diel. Medzi autormi sa nachádzajú maliari ako Chagall, Dali, Monet a Pollock.

 

Tento spôsob inšpirácie zopakoval Ted Nash pri svojom nedávnom vystúpení v Santa Barbara Museum of Art, kde svoj kreatívny proces zdieľal s viacerými miestnymi hudobníkmi počas týždenného workshopu. Jedna z jeho improvizácií (zachytená na titulnej fotke) vznikla na základe maľby Wilfreda Lama s názvom The Casting of the Spell, ktorá sa nachádza v spomínanom múzeu.

 

Zdroj: kcrw.com

Autor: Martin Uherek

Foto: Carolina Starin

 

 

Ďalšie články

Broadway v Bratislave: Na Hlavnom námestí koncertovala s Ankou Repkovou americká hviezda Moya Angela
Druhá augustová nedeľa patrila na Hlavnom námestí v Bratislave vystúpeniu v podaní Anky Repkovej a...
Hudba v kruhu: Americký gitarista Marc Ribot odohrá sólový koncert v Lučenci
Cyklus komorných koncertov Hudba v kruhu končí už v piatok 20. septembra 2019  sólovým...
,,Women in jazz’’ predstavuje: Gitaristka a speváčka Camila Meza
Energická, charizmatická čilská speváčka, jazzová gitaristka a skladateľka Camila Meza je...
V českých a slovenských kinách sa objavia jazzové filmy: Čaká nás dokument o Davisovi a Elle Fitzgerlad
Už o pár týždňov sa vo vybraných českých a slovenských kinách objavia nové dokumentárne filmy,...