,,Women in jazz’’ predstavuje: Saxofonistka Roxy Coss

,,Women in jazz’’ predstavuje: Saxofonistka Roxy Coss
Lenka Molčányiová

Saxofonistka, skladateľka, bandleaderka a pedagogička Roxy Coss je jednou z tých mimoriadnych, inovatívnych a aktívnych hudobníčiek na newyorskej scéne. Magazínom Downbeat označená za ,,výnimočný mladý talent’’, má na konte viacero albumov a spolupráce s menami ako Clark Terry, Wynton Marsalis, Joshua Redman či Joe Lovano. Coss je zakladateľkou  ‚‚Women In Jazz Organisation’’, ktorá bola inšpiráciou aj pre názov samotnej rubriky.

 

Roxy Coss, pôvodom z amerického Seattlu je jednou z mála známych aktívnych jazzwomaniek a bandleaderiek. S hudbou začala už v mladom veku, a to práve s klavírom. Už keď mala päť rokov začala sa učiť základom hudobnej teórie, kompozície a sluchovej analýzy s tzv. Robert Pace Method. Saxofón vzala do ruky až v deviatich a postupne sa zamilovávala stále viac do jazzu. K tomu dopomohlo aj hranie v školskej jazzovej kapele pod vedením Roberta Knatta.

Roxy ukončila strednú školu Garfield High School, vďaka ktorej mala možnosť vystupovať na koncertoch aj v zahaničí so svetovo známym ,GHS Jazz Enseble vedený Clarence Acox. Nastúpila s plným štipendiom na William Paterson University, ktorú v roku 2008 ukončila s bakalárskym titulom a vyznamenaním Cum Laude.

V roku 2011 bola pozvaná zúčastniť sa prestížneho ,Betty Carter‘s Jazz Ahead Residency Workshop‘ v Kennedy Center a taktiež Ravinia Festivalu vrámci Steans Institute Jazz Program, kde spolupracovala s mnohými skvelými hudobníkmi ako Rufus Reid, Curtis Fuller, Nathan Davis, George Cables a David Baker. Roxy taktiež študovala privátne so saxofonistami ako Rich Perry, Gary Smulyan či Donny McCaslinV nasledujúcich rokoch koncertovala po USA aj s kapelou známeho trúbkara Jeremy Pelt Quintet a stala sa súčasťou ansámblu DIVA Jazz Orchestra.

 

Roxy Coss má na konte veľa zaujímavých spoluprác aj ako skladateľka a ako učiteľka nabrala skúsenosti už počas posledných 18 rokov, či už privátnymi hodinami, alebo vedením workshopov či majstrovských kurzov na miestach ako Berklee College v Bostone, či Lincoln Centre v New Yorku. V minulom roku bola taktiež porotkyňou na súťaži Vandoren Emerging Artist 2018.


 

 

Roxy sledujem už pár rokov aj kvôli tomu, že práve ona je zakladateľkou organizácie Women In Jazz Organisation. Je to kolektív vyše 400 profesionálnych ženských (a ,,queer gender’’) hudobníčiek.  Táto organizácia pomáha najmä tvoriť komunitu, rovnaké príležitosti a zdroje, aby podporila ženskú silu v hudbe a v jazzovom svete, a tým priniesla viac rozmanitosti do tejto formy umenia.

 

Svoj prvý album ,,Roxy Coss’’ nahrala svojpomocne už v roku 2010. Avšak od roku 2016 s albumom ,,Restless Idealism’’ pod hlavičkou Origin Records sa naplno rozbehla a každý rok priniesla novú nahrávku. Na každej ďalšej počuť veľký posun hráčsky aj skladateľský.  Albumom ,,Chasing the unicorn’’ (2017) zahájila spoluprácu s vydavateľstvom Posi-Tone Records, ktoré zastrešilo vydanie aj jej posledných dvoch albumov ,,The Future is Female’‘ s veľmi príznačnými názvami skladieb so silnými odkazmi, a nakoniec to je čerstvo vyliahnutý album s názvom ,,Quintet’‘, ktorý si ešte detailne priblížime v samostatnej recenzií.

Lenka Molčányiová

Zdroje: www.roxycoss.com , www.allaboutjazz.com
 

 

 

Ďalšie články

Sobota na BJD 2019: Pestrý večer venovaný "women in jazz" bol plný pôvabu, hlbokých emócií a vášne
Druhý deň bratislavských jazzákov bol venovaný ženám. Je to podľa mňa krásne, že sa dostalo toľkej...
,,Women in jazz‘‘ predstavuje: Najstaršia žijúca bubeníčka Viola Smith
V neuveriteľnom veku 106 rokov je bubeníčka Viola Smith stále čipernou a aktívnou ženou,...
,,Women in jazz’’ predstavuje: Speváčka Jazzmeia Horn a jej nový album ,,Love and Liberation’’
Afro-americká speváčka a skladateľka s príznačným vlastným menom Jazzmeia Horn už nie je...
Počúvali sme novinku klaviristky Jany Bezek: Album Spiralization prináša hudbu plnú slovami tažko vysloviteľných pocitov a zážitkov
Album Spiralization slovenskej klaviristky Jany Bezek, vydaný v máji tohto roku pod hlavičkou...
V Banskej Bystrici zaznie naživo prvýkrát na Slovensku prvý legendárny album brazílskej bossa novy
V sobotu 15. februára sa v Banskej Bystrici uskutoční jedinečné podujatie s názvom...
Recenzia CD: AMC Trio a ich návrat domov
Pamätám sa ako som v lete 2011 zavítal do predajne Hevhetie na Alžbetinej 22. v Košiciach...
Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr i česká premiéra Nubye Garcie. JazzFestBrno oznámil kompletný program
Nestarnoucí hudební experimentátor Erik Truffaz, přední světový pianista Jason Moran v sólovém...
Predstavujeme očarujúci album zo sveta medzi Aténami a New Yorkom. Kontrabasista Petros Klampanis a jeho novinka ,,Irrationalities’’
Na najnovšom albume výnimočného aténskeho kontrabasistu a skladateľa Petrosa Klampanisa sú autorské...