,,Women in jazz’’ predstavuje: Saxofonistka Roxy Coss

,,Women in jazz’’ predstavuje: Saxofonistka Roxy Coss
Lenka Molčányiová

Saxofonistka, skladateľka, bandleaderka a pedagogička Roxy Coss je jednou z tých mimoriadnych, inovatívnych a aktívnych hudobníčiek na newyorskej scéne. Magazínom Downbeat označená za ,,výnimočný mladý talent’’, má na konte viacero albumov a spolupráce s menami ako Clark Terry, Wynton Marsalis, Joshua Redman či Joe Lovano. Coss je zakladateľkou  ‚‚Women In Jazz Organisation’’, ktorá bola inšpiráciou aj pre názov samotnej rubriky.

 

Roxy Coss, pôvodom z amerického Seattlu je jednou z mála známych aktívnych jazzwomaniek a bandleaderiek. S hudbou začala už v mladom veku, a to práve s klavírom. Už keď mala päť rokov začala sa učiť základom hudobnej teórie, kompozície a sluchovej analýzy s tzv. Robert Pace Method. Saxofón vzala do ruky až v deviatich a postupne sa zamilovávala stále viac do jazzu. K tomu dopomohlo aj hranie v školskej jazzovej kapele pod vedením Roberta Knatta.

Roxy ukončila strednú školu Garfield High School, vďaka ktorej mala možnosť vystupovať na koncertoch aj v zahaničí so svetovo známym ,GHS Jazz Enseble vedený Clarence Acox. Nastúpila s plným štipendiom na William Paterson University, ktorú v roku 2008 ukončila s bakalárskym titulom a vyznamenaním Cum Laude.

V roku 2011 bola pozvaná zúčastniť sa prestížneho ,Betty Carter‘s Jazz Ahead Residency Workshop‘ v Kennedy Center a taktiež Ravinia Festivalu vrámci Steans Institute Jazz Program, kde spolupracovala s mnohými skvelými hudobníkmi ako Rufus Reid, Curtis Fuller, Nathan Davis, George Cables a David Baker. Roxy taktiež študovala privátne so saxofonistami ako Rich Perry, Gary Smulyan či Donny McCaslinV nasledujúcich rokoch koncertovala po USA aj s kapelou známeho trúbkara Jeremy Pelt Quintet a stala sa súčasťou ansámblu DIVA Jazz Orchestra.

 

Roxy Coss má na konte veľa zaujímavých spoluprác aj ako skladateľka a ako učiteľka nabrala skúsenosti už počas posledných 18 rokov, či už privátnymi hodinami, alebo vedením workshopov či majstrovských kurzov na miestach ako Berklee College v Bostone, či Lincoln Centre v New Yorku. V minulom roku bola taktiež porotkyňou na súťaži Vandoren Emerging Artist 2018.


 

 

Roxy sledujem už pár rokov aj kvôli tomu, že práve ona je zakladateľkou organizácie Women In Jazz Organisation. Je to kolektív vyše 400 profesionálnych ženských (a ,,queer gender’’) hudobníčiek.  Táto organizácia pomáha najmä tvoriť komunitu, rovnaké príležitosti a zdroje, aby podporila ženskú silu v hudbe a v jazzovom svete, a tým priniesla viac rozmanitosti do tejto formy umenia.

 

Svoj prvý album ,,Roxy Coss’’ nahrala svojpomocne už v roku 2010. Avšak od roku 2016 s albumom ,,Restless Idealism’’ pod hlavičkou Origin Records sa naplno rozbehla a každý rok priniesla novú nahrávku. Na každej ďalšej počuť veľký posun hráčsky aj skladateľský.  Albumom ,,Chasing the unicorn’’ (2017) zahájila spoluprácu s vydavateľstvom Posi-Tone Records, ktoré zastrešilo vydanie aj jej posledných dvoch albumov ,,The Future is Female’‘ s veľmi príznačnými názvami skladieb so silnými odkazmi, a nakoniec to je čerstvo vyliahnutý album s názvom ,,Quintet’‘, ktorý si ešte detailne priblížime v samostatnej recenzií.

Lenka Molčányiová

Zdroje: www.roxycoss.com , www.allaboutjazz.com
 

 

 

Ďalšie články

Počúvali sme novinku klaviristky Jany Bezek: Album Spiralization prináša hudbu plnú slovami tažko vysloviteľných pocitov a zážitkov
Album Spiralization slovenskej klaviristky Jany Bezek, vydaný v máji tohto roku pod hlavičkou...
‘’Women in Jazz’’ predstavuje: Saxofonistka Melissa Aldana
Stala sa vôbec prvou ženou a navyše prvou juhoamerickou hudobníčkou, ktorá vyhrala prestížnu...
‘’Women in jazz’’ predstavuje: Klarinetistka a saxofonistka Anat Cohen
Vždy charizmatická, produktívna a inšpiratívna, na Grammy Awards dvojnásobne nominovaná...
Jazz Meets World: Speváčka a trubkárka Andrea Motis už o týždeň vystúpi s kvintetom na koncerte v Prahe
Len 24-ročná talentovaná katalánska speváčka a trubkárka Andrea Motis sa zastaví počas svojho...
Juraj Griglák vydáva očakávaný album From the Bottom: Hudbu z novinky predstaví na slovenskom turné
Jeden z našich najuznávanejších inštrumentalistov prichádza s nahrávkou, ktorá je plná...
Trubkár Wynton Marsalis prekvapil svet svojim husľovým koncertom: V diele kombinuje jazz s vážnou hudbou
Hudobná všestrannosť Wyntona Marsalisa sa už dlho prejavuje vo všetkých jeho aktivitách - či sa...
Horehronské jazzové dni: Šiesty ročník festivalu prinesie do Brezna domácich i zahraničných jazzmanov
Jesenné večery budú v Brezne patriť jazzovej hudbe. Na svedomí to bude mať séria koncertov, ktoré...
V Nu Spirit Bare znie opäť jazz: Andreas Varady Trio a Radovan Tariška priniesli hudbu plnú virtuóznych pasáží i jemných lyrických chvíľ
Mladý gitarista a skladateľ svetového formátu Andreas Varady opäť navštívil svoje rodné Slovensko...