Top 4: zabudnuté fusionové albumy, ktoré si treba vypočuť

Top 4: zabudnuté fusionové albumy, ktoré si treba vypočuť
Dávid Oláh
Fusion je hudobný žáner, ktorý mieša prvky rôznych hudobných štýlov. Najväčší rozkvet fusionu bol v neskorých 60. rokoch, ktorý trval do 70. rokov minulého storočia. Formovali ho hudobníci s otvoreným myslením a novátorským talentom, ktorí sa nebáli experimentovať. Do svojej hudby začali vkladať prvky rockovej hudby a big beatu.
 
Medzi piliere fusionu sa zaraďujú umelci ako Miles Davis, Jaco Pastorius, Larry Coryell, John Scofield, Herbie Hancock či Michael Brecker. Menovať by sme mohli oveľa viac hudobníkov. Mnohé nahrávky mali obrovskú predajnosť a úspech, čo viedlo ku koncertom, kde obecenstvo zaplnilo celé štadióny. V tomto článku chcem pripomenúť štyri albumy, ktoré sú podľa môjho názoru nedocenené a zabudnuté.
 
THE ELEVENTH HOUSE
Introducing the Elevent House With Larry Coryell
(Vanguard, 1974)
Lídrom tohto CD je nedávno zosnulí gitarista a skladateľ Larry Coryell. Vstup medzi svetovú špičku jazzu mu zaručila spolupráca s Herbie Mannom a Gary Burtonom. Na tomto albume s ním spolupracujú budúce hviezdy ako Randy Brecker, Mike Mandel či Alphonse Mouzon. Coryellov moderný jazz-rockový sound a improvizácie založené na voľnosti a intuícii spolu s úžasnými sidemanmi zaručujú nový „smradľavý“ hudobný koncept. Kompozície sú autorskými skladbami jednotlivých účastníkov, ktoré čerpajú z dobovej psychodelickej hudby a funkových groovov.  
 
THE GARY BURTON QUARTET
Duster (RCA Victor, 1967)  
Vibrafonista Gary Burton spolu s Larry Coryellom, Steve Swallowom a legendárnym Roy Haynesom, ponúkol hudbu, ktorá je považovaná za predzvesť fusionu v jeho následnej podobe. Kombinácia intenzívnych Burtonových paličiek s hlučnými rytmickými linkami Steva Swallowova a presnosťu Roy Haynesa je priam nákazlivá. Hudba na tomto CD je veľmi rôznorodá. Skladba Burtona a Coryella „One, Two, 1-2-3-4“ má úžasný ťah v šialenom tempe. Zatiaľ čo Swallowova „General Mojo´s Well-LAid Plan“ sa krásne rozlieha v priestore.   
 
JOHN ABERCROMBIE/DAVE HOLLAND/JACK DEJOHNETTE
Gateway (ECM, 1975)
Hlavný favorit nahrávacej spoločnosti ECM gitarista John Abercrombie spojil sily s Dave Hollandom a Jack DeJohnettom. Holland aj DeJohnette pôsobili na Davisových prvých „elektrických“ nahrávkach. Hudba na tomto CD je veľmi interaktívna, ťažko klasifikovateľná a často veľmi náročná. Všetkých šesť skladieb na tomto albume v sebe majú prvky free jazzu, rocku a jazzu. Či už ide o jedenásť minútovú skladbu Dave Hollanda „May Dance“, alebo spoločnú kompozíciu Hollanda a DeJohnetta „Unshielded Desire.“ Laidbackové a pokojnejšie sú Hollandove „Waiting“ a „Jamala.“ 
 
THE NAT ADDERLEY SEXTET & RICK HOLMES
Cannonball Adderley Presents Soul Zodiac (Capitol, 1972)
CD, ktoré v sebe nosí prvky Soul jazzu, psychedélie, space rocku, elektronických a prvkov a dokonca je tu aj hovorené slovo – čítania DJ-a s Los Angeles. Toto všetko sa nachádza na dvoalbume, ktorý je považovaný za najviac nekonvenčný z celého obdobia fusionu. Každý track nesie názov ako astrologické znamenie. Úžasná je hudobná rôznorodosť jednotlivých nahrávok. V skladba „Libra“ sa spolu s flautou ukazuje akustický prístup. Stopa “Aries“ v sebe nesie hard-rockový feel, ktorý podporovaný expresívnymi dlhými tónmi kornetu Nata Adderleyho a hlavne metalovým zvukom gitary Mike Deasya. „Capricorn“ sa nesie v klasickejšom hard bopovom duchu, čo je spôsobené introm a záverečným outrom dychov. Nat si na album prizval legendárneho Canonballa na dve stopy ako hosťa. V kapele účinkuje mladý George Duke, basista Walter Booker, bubeník Roy McCurdy a saxofonista Ernie Watts. 
 
 
Autor: Dávid Oláh

 

 

Ďalšie články

Stanley Clarke: Z hudby sa stáva zvukový fast food
Stretli sme sa s ním pred vypredaným bratislavským koncertom. S hudobnou legendou, basistom,...
Andrej Šeban: Hudba je útočiskom, domovom aj sebarealizáciou
Andrej Šeban a jeho band (Dano Špiner, Peter Rusňák a Michal Fedor) sa vydali na dlhé turné. Ich...
Gregory Porter: Duchovnosť mojej hudby vychádza z mojej mladosti
Keď Gregory Porter pred rokom vystupoval na JazzFeste Brno, váhal som, či na koncert toho chlapa v...
Nový projekt Márie Rehákovej: Fusion jazzu a slovenskej ľudovej hudby
Mladá flautistka Mária Reháková práve rozbieha svoj najnovší hudobný projekt. V Londýne si...
Nový názov i obsadenie: Pressburg Saxophone Quartet sa predstaví poslucháčom už tento štvrtok v Petržalke
Pressburg Saxophone Quartet je nový názov pre saxofónové kvarteto, ktoré v roku 2014 založil...
Jazzmani Nikitin a Šrámek odohrajú koncerty na východe Slovenska i v Maďarsku
Poslednú štúdiovú novinku Altar Double Quintet predstavia v šiestich mestách Slovenska a Maďarska...
V júli nás čaká špeciálne prekvapenie: Po prvýkrát uzrie svetlo sveta koncert Thelonia Monka
Už 31. júla bude vydaná nahrávka z roku 1968. Pre všetkých fanúšikov jazzu ide o výnimočnú udalosť...
Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...