Roy Hargrove v spomienkach: Jimmy Cobb vydal album Remembering U, venovaný zosnulému trubkárovi

Roy Hargrove v spomienkach: Jimmy Cobb vydal album Remembering U, venovaný zosnulému trubkárovi

Bubeník Jimmy Cobb, ktorý napriek svojmu veku 90 rokov neustále koncertuje a naplno sa venuje jazzu so svojim triom, vydal v auguste 2019 album "Remembering U". Tento album je venovaný Royovi Hargroveovi, trubkárovi, ktorý tento svet opustil v novembri 2018 vo veku 49 rokov. Na albume okrem Cobbovho klavírneho tria účinkuje aj tenorsaxofonista Javon Jackson a sám Roy Hargrove na trúbke a krídlovke.

 

Jimmy Cobb je posledným žijúcim členom nahrávacích sessions z roku 1959, počas ktorých bol vytvorený legendárny album Milesa Davisa Kind of Blue. Narodil sa 20. januára 1929 vo Washingtone D.C. a v hre na bicích je samoukom. Medzi významných hudobníkov, s ktorými Cobb počas svojej kariéry pôsobil, patrili Miles Davis, John Coltrane, Cannonball Adderley, Dinah Washington, Billie Holiday, Clark Terry, Dizzy Gillespie, Wes Montgomery, Sarah Vaughan, Freddie Hubbard… v podstate takmer každý, kto kedy na jazzovej scéne niečo znamenal.

 

Roya (Hargrovea) som stretol, keď bol ešte mladý. Bol taký mladý, že ho na koncerty vodievala jeho mama," spomínal Cobb na prvé stretnutia so zosnulým trubkárom. Hargrove hral na Cobbovom albume “Cobb’s Corner” v roku 2007 a “Jazz in the Key of Blue” v roku 2009. “V triu sme prišli na nápad spraviť 'tribute' album," povedal Cobb v jednom interview o vzniku "Remembering U". “Klavirista hral nejaké koncerty s Royom. Tak nás napadlo spraviť album, ktorý by vzdával hold Hargroveovi a to sme aj urobili.” V triu Jimmyho Cobba pôsobí japonský klavirista Tadataka Unno a taliansky kontrabasista Paolo Benedettini.

 

Toto vydanie sa stalo historickým aj z ďalšieho dôvodu - bola to posledná nahrávka, na ktorej pracoval legendárny zvukový technik Rudy Van Gelder. "Rudy mi povedal, že si myslí, že som bol jedným z prvých hudobníkov, ktorí hrali na jeho prvých nahrávacích sessions. To bolo ešte v čase, keď nahrával v kuchyni svojej mamy v New Jersey. To už bolo veľmi dávno," spomína Cobb. Zároveň bol Jimmy aj tým posledným hudobníkom, s ktorými Gelder spolupracoval.

 

"Serena, moja dcéra, tiež chcela pracovať na tejto nahrávke. (Serena Cobb sa stala producentkou albumu 'Remembering U'.) Prvú skladbu som nahral pre moju sestru a nazvali sme ju Eleanor," dodal bubeník - pričom práve v tejto skladbe účinkujú aj Hargrove a Javon Jackson na tenorsaxofóne.

 

Je úžasné, že Jimmy Cobb aj vo veku 90 rokov stále dokáže vytvárať na bicích dychberúce momenty. Dôvod dlhovekosti svojej kariéry pripisuje svojmu životnému štýlu: "Myslím, že moja dlhovekosť je spôsobená viacerými vecami - ktoré v minulosti mnohí robili a ja nie. Drogy a všetko to, nikdy som tomu neprepadol. To považujem za dôvod číslo 1, prečo ešte stále dnes hrám."

 

Na záver mladým hráčom súčasnosti odkazuje Jimmy Cobb pár múdrych slov: "Majte záujem a ostaňte v školách. Vyhýbajte sa veciam, ktoré vám ublížia. Zamilujte sa do bicích a neprestávajte cvičiť."

 

Zdroj: Jazz In Europe

Autor: Martin Uherek

Foto: stylequarterly.com

 

 

Ďalšie články

Piatok na BJD 2017: Hviezdy hľadajte doma
Ak existuje niečo ako „štandardný“ BJD večer, jeho tohtoročné piatkové vydanie z 20. októbra ním...
Top 5: Jazzová trúbka na všetky spôsoby
Skutočná ikona i symbol jazzu, krása tohto nástroja možno tkvie aj v kontraste jeho na prvý pohľad...
Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Nový album: Cesta do detstva Aarona Nevillea
 Aaron Neville, soulová legenda z New Orleans a gitarista Keith Richards z ...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy
Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze,...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...